/ Řešení / Globální energie / Petrochemický / Sledování kritických nádob (CVM)
SLEDOVÁNÍ KRITICKÝCH NÁDOB (CVM)
Kritické nádoby používané v chemickém, rafinačním a energetickém odvětví pracují při vysokých teplotách a hodnotách tlaku. Jsou tak vystaveny nebezpečí souvisejícímu s poškozením spojů a žáruvzdorné hmoty. Následky nezjištěných poruch mohou být velice závažné.
Běžně používané metody sledování v reálném čase jsou nespolehlivé a jejich instalace i provoz jsou nákladné.
Příležitost
Přesné měření teploty patřilo vždy k nejdůležitějším a nejnáročnějším úkolům sledování bezpečnosti kritických nádob v rafineriích a jiných průmyslových závodech.
Extrémní teploty a nerovnoměrné teplotní gradienty téměř znemožňují používat tradiční metody měření teplot v jednotlivých kritických bodech nebo shromažďovat kompletní data o teplotě.
Absence přesné a včasné detekce změn teploty zvyšuje pravděpodobnost výskytu poruch a problémů s nimi souvisejících. Ty představují riziko pro bezpečnost a spolehlivost.
Nezjištěné poruchy mohou mít velice závažné důsledky a představují extrémní nebezpečí v případě, že nádoba není správně sledována. Prasknutí chemických reaktorů, zásobních nádrží nebo potrubních systémů může vést ke ztrátám na životech, ztrátě produktu a ke snížení výkonu.
K řešení těchto problémů je potřeba důmyslných sledovacích technik, které by zjistily nesprávné teploty a tendence, jež předcházejí nebezpečným a nákladným problémům.
Naše řešení
„Včasnější detekce horkých skvrn prostřednictvím termografie“
Již mnoho let se na systémy termočlánků a senzorů s optickými vlákny pohlíží jako na tradiční zařízení pro měření teploty kritických nádob. Přesto mohou být instalace a provoz těchto senzorů nespolehlivé a nákladné. Obvykle tato zařízení využívají kabelové nebo optické sítě a jsou v nich zabudovány bodové senzory, které pouze sledují teplotu izolovaných bodů na vnější straně nádoby. Měření pak může být nepřesné vzhledem k teplotním gradientům pláště.
Kromě toho zůstávají po selhání termočlánků před jejich výměnou nebo opravou nebezpečné mezery v celkových monitorovacích schématech. Chybějící body v monitorovacím schématu samozřejmě ohrožují kritickou nádobu, závod i zaměstnance v okamžiku vzniku náhlých horkých míst.
Inovativní termografické systémy jsou však dokladem, jak se radiometrická termografie vyvinula do zralé a nákladově konkurenceschopné alternativy. Bezkontaktní infračervená termografická zařízení jsou robustnější, spolehlivější a snáze se udržují. Rovněž jsou modernější díky technologickým výhodám, k nimž patří grafické zobrazovací jednotky (displeje), archivace historických hodnot a trendů, snadné zabudování do podnikových systémů SCADA apod.
„Vidět“ znamená věřit
K nově vznikajícím trendům, které si prorážejí cestu v chemickém, energetickém a rafinačním odvětví, patří rozšíření termokramer i do oblasti sledování kritických nádob. Díky těmto zařízením může obsluha nádob s vysokou teplotou a vysokým tlakem vidět v barvách tepelné vlastnosti zařízení, a to přímo v reálném čase. Takovéhoto přehledu nemůžete dosáhnout se systémy s optickými vlákny. Infračervená termografie je totiž výhodnější, uvážíme-li včasnou detekci možných poruch.
Termografické systémy jdou ještě dále: nabízejí komplexní pohled na teplotní profil nádoby a přitom zdůrazňují, kde se ukrývají možná nebezpečí. Díky systému infračervených kamer, které neustále sledují prostředí jako celek, je mnohem méně pravděpodobné, že si problému nevšimnete.
Na první pohled
- Automatická detekce poruch při sledování kritických nádob
- Osvědčená technologie od přední společnosti v oblasti termografických systémů
- Snadno použitelný software s automatizovanou analýzou
- Jednoduchá integrace do podnikového DCS
- Pro místa s nebezpečím (ATEX)
Výhody pro vás
- Lepší doba odezvy alarmu snižuje nebezpečí a možnost vzniku mimořádných událostí
- Lepší schopnost předvídat vede k omezení neplánovaných výpadků
- Větší dostupnost informací díky automatickému sledování „horkých bodů“
- Nákladově efektivní instalace
Každá termokamera je osazena v utěsněném plášti, který je vybaven vnitřním chlazením a čištěním pozitivním tlakem. Brání se tak vstupu nečistot a hořlavých plynů do krytu. Software LumaSpec™ od společnosti LumaSense vyniká pokročilými vlastnostmi a uživatelsky přívětivým rozhraním. Pomocí jediného počítače je software schopen posílat příkazy a zároveň shromažďovat údaje až z 24 kamer namontovaných na místě.